數學推理(20點)

2008-08-19 11:54 pm
問題:    
   甲、乙、丙三人中有一位是意大利牧師,一位是英國騙子,還有一位是美國睹棍。牧師不說謊話,騙子總說謊話,賭棍有時要說謊。

甲說:「丙是牧師」
乙說:「甲是賭棍」
丙說:「乙是騙子」

*請回答*^^
 

回答 (3)

2008-08-20 12:40 am
✔ 最佳答案
我估甲係賭棍
乙係牧師
丙係騙子

因為以推理尼計
如果甲係牧師(即係不說謊話)
咁樣丙就=牧師
由於牧師只係得1個
所以呢條算式係唔成立

如果丙係牧師(即係不說謊話)
乙就=騙子(即係會說謊話)
咁甲就*唔=賭棍(因為騙子會說謊話)
由於乙ge說話同甲ge身份有矛盾
所以呢條算式亦都係唔成立

最後,,如果乙係牧師(即係不說謊話)
甲就=賭棍
咁丙就一定係=騙子(因為1個人只可以有1個身份)
而再睇番丙ge說話
如果丙真係騙子(即係會說謊話)
咁樣丙ge說話就同乙ge身份係成立

總結上述所講ge野
甲係賭棍
乙係牧師
丙係騙子
參考: 自己 [不過唔知o岩不o岩]
2008-08-20 12:05 am
是甲
因為他說丙是牧師
2008-08-20 12:05 am
甲 : 賭棍 (甲說謊)
乙 : 牧師
丙 : 騙子
參考: 自己推理


收錄日期: 2021-04-15 17:40:46
原文連結 [永久失效]:
https://hk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20080819000051KK01770

檢視 Wayback Machine 備份